Blog
Blog

Vše o zácpě

Cestovní medicína 1. 9. 2019 7 minut čtení
Vše o zácpě

Zácpa je problém, který trápí v současnosti spoustu z nás. Nevhodná strava, nedostatek pohybu, různá onemocnění nebo některé léčivé přípravky způsobují, že naše střeva nefungují, jak by měly. Je potvrzeno, že zácpa snižuje kvalitu života, a proto bychom si potíže neměli nechávat pro sebe. Způsobů, jak tento choulostivý problém řešit je několik a v závislosti na jeho příčině je možné jej léčit několika způsoby.

Trávící soustava

Pro správné fungování organismu je nutný přívod živin a tekutin. Ty jsou získávány z potravy. Energie je získávána ze tří zdrojů: cukry, tuky a bílkoviny. Pro zabezpečení normální doby pasáže, především tlustým střevem je důležité přijímat v potravě také vlákninu.

Potrava musí být polknuta, zpracována, rozštěpena (trávení) a nakonec vstřebána ze střeva. Doba pasáže trávicí trubicí je individuální a závisí na složení potravy. K prvnímu štěpení cukrů dochází již v ústech, díky látkám obsaženým ve slinách. Přes jícen se potrava dostává do žaludku, kde jsou žaludeční šťávou štěpeny bílkoviny. V tenkém střevě jsou štěpeny cukry, tuky i bílkoviny díky pankreatické šťávě tvořené ve slinivce břišní a žluči tvořené v játrech. Produkty trávení jsou vstřebávány v tenkém střevě spolu s vodou, minerálními látkami a vitaminy. V tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody, iontů a hromadí se zde stolice. Dále jsou zde přítomny bakterie, které brání osídlení choroboplodnými mikroorganismy a zpracovávají nevyužité složky z potravy. Poslední částí trávicí trubice je konečník, na jehož konci je vnitřní svěrač (neovládaný vůlí, za normálních okolností uzavřený) a vnější svěrač (ovládaný vůlí). Důležitou součástí trávicího ústrojí je svalovina, která slouží k promíchávání a posunu obsahu.

Typy zácpy

Pod pojmem zácpa se skrývá několik forem obtížného vyprazdňování. Zácpa může být akutní (náhlá neschopnost vyprázdnit se způsobená např. neprůchodností střev nebo změnou režimu vyprazdňování v důsledku dovolené) nebo chronická (odchod stolice méně než 3x za týden, je nutný silný tlak, hrudkovitá stolice, pocit neúplného vyprázdnění).

Příčiny zácpy

Zácpa může být důsledkem některých onemocnění: Diabetes mellitus, neuropatie (nezánětlivé onemocnění nervu různého původu), Parkinsonova choroba, deprese, dráždivý tračník, snížená funkce štítné žlázy a další. Příčinou zácpy může být také užívání některých léků např. opiátů (látky k tlumení silné bolesti), železa, nesteroidních antiflogistik (látky k tlumení bolesti a zánětu) a dalších.

Zácpa může být způsobena nedostatkem pohybu, tekutin a vlákniny v potravě. Příčinou mohou být také psychické, společenské zábrany nebo stres, kdy je potřeba vyprázdnit se odkládána.

Příčinou zácpy mohou být také střevní zúžení při nádorech, zaškrcení střeva nebo tzv. Syndrom líného střeva a další.

Prevence

Prevencí zácpy je dostatek tekutin, vláknina ve stravě (luštěniny, celozrnné potraviny, otruby, semínka lnu, kořenová zelenina, jablka atd.). Vhodné je omezit černý čaj, kakao a slazené nápoje, dbát na dostatek spánku (alespoň 6 hodin denně) a omezit stres.

Léčba

V případě, že nestačí režimová opatření (strava, pohyb, stres...), je možné využít projímadla. Krátkodobě lze použít přípravky s obsahem pikosulfátu nebo senný list, nicméně tato při dlouhodobém užívání způsobují návyk. Mezi šetrné účinné látky patří především laktulóza a glycerin (ve formě čípků, menší velikost je vhodná i pro děti), které lze užívat i dlouhodobě. Dále je možné využít projímavé minerální vody nebo psyllium (obaly semen jitrocele vejčitého).

Pro obnovení vyhaslého „defekačního reflexu“ (pocit nucení na stolici, který může být utlumen opakovaným odkládáním) je vhodné vytvořit si „ranní rituál“: vypít sklenici vody nebo projímavé minerálky, nasnídat se a po 30 minutách provést pokus o vyprázdnění.

Pokud obtíže přetrvávají, střídá se zácpa a průjem, ve stolici je přítomna krev anebo dojde k úbytku na váze je nutné navštívit lékaře. Pokud je zácpa způsobena nějakým onemocněním nebo léčivým přípravkem (popř. doplňkem stravy) je nutné řešit příčinu.

Poraďte se v lékárně

Je vhodné poradit se v lékárně, kde Vám lékárník podle vašich potíží doporučí přípravek vhodný právě pro Vás.

Shrnutí

Zažívání je individuální záležitost, a proto i potíže s ním by se měli řešit individuálně (co pomůže jednomu nepomůže druhému a naopak). Při potížích je vhodná konzultace v lékárně nebo s lékařem. Pokud se přece jen rozhodnete hledat informace o zdraví na internetu, vybírejte z kvalitních zdrojů. Žádné zázračné přípravky na detoxikaci střev a jiných orgánů neexistují. Vhodným zdrojem informací jsou např. stránky www.lekarnickekapky.cz/ (provozované Českou lékárnickou komorou) nebo www.olecich.cz/ (provozované Státním ústavem pro kontrolu léčiv).

 

Pro značku Dr. Candy Pharma edukativní článek napsala PharmDr. Alice Hamplová.

 

Užívejte léčivé přípravky pouze tehdy, pokud pociťujete příznaky, pro které jsou určené, a po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Léčivé přípravky omezené při výdeji na lékařský předpis (recept) užívejte výhradně podle doporučení lékaře. Účelem tohoto materiálu není zvýšení spotřeby, výdeje ani předepisování léčivých přípravků. Nenabádáme vás k nevhodnému, nepřiměřenému ani neopodstatněnému užívání léků. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinky a použití léků konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, dávkování dle příbalového letáku. Za tiskové chyby neručíme.

Při výběru vhodného přípravku se o jeho účincích a způsobu užití poraďte s lékárníkem.